komu się udało- wpisujcie się! Niepłodność Forum dyskusyjne Gazeta pl
Jest koordynatorką tegorocznej edycji obozu integracyjnego dla nowych studentów. Dominika w czasie wirtualnego spotkania opowiedziała, co czeka na uczestników najbliższego „Adapciaka” oraz o swoim sukcesie naukowym – wygranej w Innovations Hub Foundation – MedBiz Innovations Program. Z zadaniem tym najlepiej poradził sobie Mateusz Binda z Politechniki Krakowskiej. Następne miejsca zajęli Joanna Kasperowicz z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych (miejsce II) oraz Anna Raczyńska z Politechniki Świętokrzyskiej (miejsce III).
Nasi studenci z wyróżnieniem na prestiżowej Gali Logistyki, Transportu i Produkcji 2024
W kategorii „Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze” zwyciężył projekt prototypu protezy podudzia dla baletnicy, która umożliwiałaby osobom po amputacji podejmowanie aktywności fizycznej, a tancerzom powrót na scenę. Autorkami projektu, który powstawał m.in. W ramach Koła Naukowego ABB, są absolwentki Politechniki Krakowskiej na kierunku inżynieria biomedyczna Zuzanna Gwiazdonik i Anna Wątek. Elektroniczna proteza była tematem pracy inżynierskiej Zuzanny Gwiazdonik („Modelowanie i analiza numeryczna MES stopy protezowej dla tancerki baletowej”), obronionej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej w 2021 r. Zorganizowana została pierwsza edycja szkoły dla młodych naukowców towarzyszy konferencji ECMS2024. Celem inicjatywy jest wyposażenie młodych badaczy w zaawansowaną wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne do przesuwania granic w dziedzinie modelowania i symulacji.
- Wyzwania są też w obszarze nauki, choćby wskazanie strategicznych obszarów badań.
- Oraz szczegółowym porozumieniu, dotyczącym komercjalizacji rozwiązań z obszaru chemii kosmetyków, opracowanych na PK i chronionych zgłoszeniami patentowymi.
- Obecnie nadal szczyci się tym tytułem, został jej nadany po raz kolejny w 2021 r.
- Przy prowadzeniu swoich projektów – inwestycji, remontów, bieżącego monitoringu infrastruktury miasta.
Certyfikat Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku architektura na PK
Najważniejsze zadanie stawiane przed „Tube runner”, bo tak nazywa się projekt, polega na umożliwieniu transportowania obiektów ręcznie oraz z wykorzystaniem poczty pneumatycznej. Rozwiązanie ma ułatwić oraz przyspieszyć pracę personelu medycznego i ograniczyć ilość pojemników wykorzystywanych w placówkach medycznych. Autorka projektu zwróciła uwagę na potrzeby użytkowników (regulacja uchwytu), a także cykl życia produktu – moduły po zużyciu można wymieniać. Transporter został zaprojektowany w Plinko bez depozytu taki sposób, aby jego czyszczenie i dezynfekcja nie sprawiały trudności. „Tube runner” składa się z bazy tworzącej zewnętrzny korpus oraz wymiennych modułów, dostosowanych do konkretnych potrzeb.
Wydział Mechaniczny zrealizuje wspólne projekty z firmą Glaze Prosthetics
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. I jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki. Pracownicy Katedry Konstrukcji Mostowych, Metalowych i Drewnianych Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej zakończyli przeglądy mostów po wrześniowej powodzi w Polsce.
Tematyka miejskiego transportu fascynuje Mariusza Szałkowskiego także pozazawodowo. Od czasu studiów jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, gdzie od 2018 r. Dał się poznać jako autor i współautor licznych publikacji naukowo-technicznych oraz popularnonaukowych. Ważnym osiągnięciem laureata jest zaangażowanie na rzecz zgromadzenia największej w Polsce i znaczącej na skalę europejską kolekcji zabytkowych tramwajów i historycznych autobusów komunikacji miejskiej. Jego starania w tym obszarze zostały docenione poprzez powierzenie mu stanowiska prezesa Krakowskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Techniki.
NCN ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22 + LAP/WEAVE. PK realizuje wspólny projekt z naukowcami ze Słowenii
– Miałem zaszczyt poznać Pana Profesora, spotkanie z nim i możliwość zasiadania w Radzie Naukowej stworzonego przez niego Polskiego Klubu Ekologicznego są dla mnie bardzo ważne. Tym większym zaszczytem była dla mnie możliwość podpisania decyzji o nadaniu Jego Imienia Międzynarodowemu Centrum Kształcenia. Rozwój MCK jest dla Politechniki Krakowskiej bardzo ważny, a patronat Profesora z pewnością będzie w nim cenną inspiracją – podkreślił podczas uroczystości rektor PK prof. Andrzej Szarata. Gala finałowa programów MedBiz Innovations Program i Green Innovations Challenge to największe wydarzenie pre-seedowe dla młodych ludzi w Polsce. Podczas niej, niczym w popularnym programie „Dragons’ Den – jak zostać milionerem”, zespoły musiały przeprowadzić prezentację inwestorską i przekonać inwestorów, że to właśnie ich projekt jest tym najlepszym.
Comments are closed